Q0024.Στην εφαρμογή Webex (desktop) παίρνω μήνυμα λάθους...
#1
Q1.Οταν ξεκινάει το webex desktop παίρνω μήνυμα λάθους "The procedure entry point AddDllDirectory could not be located in the dynamic link library KERNEL32.dll"
Q2.Αφού δώσω στο webex desktop το email μου παίρνω μήνυμα λάθους "An error occured in the script on this page. Object expected"

Α.Αυτές οι περιπτώσεις μυνημάτων εμφανίζονται μόνο σε συστήματα Windows7 (32 ή 64 bit) και είναι αποτέλεσμα της έλλειψης αναβαθμίσεων στο λειτουργικό. Απαραίτητο είναι να είναι εγκατεστημένο στο σύστημα το SP1. (την έκδοση των Windows7 την βλέπω από την επιλογή "Ο υπολογιστής μου" δεξι κλίκ ιδιότητες, και είναι απαράιτητο να την γνωρίζω πριν προχωρήσω στην προτεινόμενη επίλυση).
Σε αυτές τις περιπτώσεις μπορώ να λειτουργήσω το Webex από browser (Firefox, Chrome) από το www.webex.com, παρότι παίρνω μήνυμα λάθος από την desktop εφαρμογή.

Για να επιλύσω το πρόβλημα με την desktop εφαρμογη, θα πρέπει πρώτα να κάνω επιλογές στο Control Panel(Πίνακας Ελέγχου) :
1.πάνω δεξιά επιλεγω View by: Small icons(Εμφάνιση : Μικρά εικονίδια)
2.Από το Control Panel(Πίνακας Ελέγχου) επιλέγω Internet Options(Επλογές Internet)
3.Στο παράθυρο που ανοίγει επιλέγω πάνω δεξιά Advanced(Για προχωρημένους).
4.Στη λίστα στο κάτω μέρος τσεκάρω τις επιλογές TLS 1.1 και TLS1.2
5.Πατάω Apply και κλείνω το παραθυρο

Από αυτή τη στιγμή το σφάλμα της ερώτησης Q1 γίνεται το σφάλμα της ερώτησης Q2.

Στη συνέχεια θα πρέπει να εγκαταστήσω IE11 for win7. Ακολουθώ τα βήματα:
1.Κατεβάζω τις απαραίτητες ενημερώσεις win7, ανάλογα με την έκδοση του λειτουργικό που έχω (32bit ή 64bit):
KB2729094, ΚΒ2731771, ** KB2533623 **, ΚΒ2670838, ΚΒ2786081, ΚΒ2834140, KB2533623. (** το τρίτο update ανάλογα με την εγκατάσταση μπορεί να μην είναι απαραίτητο). Κάνω την εγκατάσταση το ένα μετά το άλλο. Σε κάθε εγκατάσταση ζητάει να γίνει επανεκκίνιση. Δεν χρειάζεται να την κάνω κάθε φορά, μονο μια φορά στο τέλος απαραίτητα.
2.Προχωράω στην εγκατάσταση του IE11.
3.Κάνω επανεκκίνιση
4.Ελέγχω τη σωστή λειτουργία του webex desktop

Για διευκόλυνση θα βρείτε τις απαραίτητες ενημερώσεις και IE11 για Windows7
32.bit : εδώ
64.bit : εδώ

tags: 2ΓΠΦ, ΜΣΚ, 13ΔΑΔ, ΣΚΑ, 12ΔΚ, ΚΚΑ, 1ΓΓ
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)