Για να γνωριστούμε...

Στη Δ΄ Διεύθυνση Δ/μιας Εκπ/σης Αθήνας, σε νέο πλέον χώρο, στο 2ο όροφο του 1ου Λυκείου Ν. Σμύρνης, λειτουργεί ο Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων. Ο ΣΣΝ έχει ως έργο την κάλυψη των ψυχοκοινωνικών αναγκών των σχολικών μονάδων της Δ΄ Δ/νσης, με τη δυνατότητα εντοπισμού, διάγνωσης, βραχείας ψυχολογικής παρέμβασης και παραπομπής μαθητών/τριών που χρήζουν ιδιαίτερης ψυχολογικής αντιμετώπισης.

Ο Υπεύθυνος του Συμβουλευτικού Σταθμού, Δρ. Στέφανος Κουμαρόπουλος, συνεπικουρούμενος από τα στελέχη του Σταθμού  τον π. Ιωσήφ Ταγαράκη, την κ. Σμαρώ Ταμπάκη, την κ. Νέλλη Τζινιέρη και την κ. Άννα Χαραλαμπίδου παρέχουν συμβουλευτική σε εκπαιδευτικούς, γονείς και μαθητές. Επίσης συμμετέχουν σε παιδαγωγικές συνεδριάσεις του συλλόγου διδασκόντων των Σχολείων της Δ΄ Αθήνας και παρέχουν ενημέρωση των διδασκόντων σε ιδιαίτερα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίζουν οι μαθητές/τριες των σχολείων, μετά από πρόσκληση του Δ/ντή ή του Συλλόγου Καθηγητών του Σχολείου όπως επίσης και μετά από αίτημα του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων. Επιπλέον οργανώνουν συναντήσεις ομάδων εκπαιδευτικών, προκειμένου να συμβάλλουν στην επίλυση παιδαγωγικών, οργανωτικών και άλλων ζητημάτων και να υποστηρίξουν την προσπάθειά τους.

Οι συναντήσεις με διευθυντές, εκπαιδευτικούς και γονείς των μαθητών θα γίνονται κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης (ραντεβού) στο τηλέφωνο 210 9374322 του ΣΣΝ. Η συμβουλευτική των μαθητών από τα στελέχη του Σταθμού μας παρέχεται στο χώρο του Σχολείου, κατόπιν σχετικού αιτήματος του διευθυντή, του εκπαιδευτικού ή του γονέα. Επίσης μπορεί να απευθύνεται κάποιος για συμβουλευτική στήριξη στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του Σ.Σ.Ν.: ssneond@sch.gr .

Ελπίζουμε η συνεργασία του Σ.Σ.Ν. με τους φορείς της σχολικής κοινότητας  να βοηθήσει στη βελτίωση της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Όλοι μαζί μπορούμε να μετατρέψουμε το Σχολείο σε ένα χώρο ψυχικής ανάτασης για μαθητές, καθηγητές και γονείς.

Ο Υπεύθυνος του ΣΣΝ
Δρ.  Στέφανος Κουμαρόπουλος